Som kerne-slidbestandige-kvaliteter,NM400, NM450 og NM500slidbestandige-stålplader skiller sig ud som det primære prisfastsættelsesfokuspunkt for globale købere, understøttet af vedvarende efterspørgselsudvidelse inden for minedrift, entreprenørmaskiner, cement, elproduktion og havneindustrier verden over.
På vej ind i anden halvdel af 2026, drevet af råvareomkostninger, mølleproduktionsplaner, logistik- og fragtforhold og global markedsefterspørgsel, har priserne på slidbestandige stålplader opretholdt en generel stabil tendens med mindre udsving for visse størrelser.
Aktuel markedstilbudsstatus for NM400, NM450 og NM500 slidplader
| Produkt | Referencepris (FOB Kina) | Markedstendens |
|---|---|---|
| NM400 | USD 600-700 / MT | Grundlæggende stabil |
| NM450 | USD 630-740 / MT | Stabil med opadgående bias |
| NM500 | USD 680-800 / MT | Let opadgående bevægelse |
Faktiske transaktionspriser er underlagt justeringer baseret på følgende variabler:
- Stålpladetykkelse (6 mm, 10 mm, 20 mm, 40 mm osv.)
- Indkøbsordrevolumen.
- Stålværksmærke.
- Krav til dyb fremstilling, herunder skæring, bukning, boring og andre processer.
- Internationale søfragtrater og valutakursudsving.



Nøglefaktorer, der påvirker priserne på NM400, NM450 og NM500 Slidbestandige-stålplader
Råvareomkostninger
- Produktionsomkostningerne for slidbestandige-stålplader er tæt forbundet med priserne på jernmalm, kokskul og legeringselementer såsom mangan, chrom, molybdæn og nikkel.
- Når råvarepriserne stiger, står stålværkerne over for højere produktionsomkostninger, hvilket typisk presser tilbuddene for slidbestandige plader i overensstemmelse hermed. Omvendt stabiliserer et fald i råvareomkostningerne generelt markedspriserne eller udløser beskedne prisfald.
Produktionsprocesser
- Quenched & Tempered (Q&T) Process (Quenching + Tempering) Traditionel produktionsmetode med relativt høje produktionsomkostninger.
- TMCP (Thermo-Mechanical Controlled Processing) In-varmebehandlingsteknologi med lavere samlede omkostninger. Til reference: NM400 plader fremstillet via TMCP kan citeres så lavt som4.100 CNYton, mens modstykker produceret ved konventionel bratkøling og temperering står på ca4.300 CNY/MT.
Stålpladetykkelse og dimensioner
Tykkelse udgør en primær prissætningsfaktor. Større tykkelse betyder højere råvareforbrug og mere komplekse produktionsprocedurer, hvilket oversættes til højere enhedspriser. Der vil også blive afholdt yderligere omkostninger for plader med bred-bredde, tilskårne-ordrer i-længde eller særlige tolerancekrav.
Bestillingsmængde
Små prøveordrer eller køb under et ton har typisk væsentligt højere enhedspriser på grund af skære-, emballerings- og logistikomkostninger. Køb af fuld-container- og projekt-volumen får generelt de mest konkurrencedygtige priser.
Test- og certificeringskrav
Yderligere inspektionskrav som f.eks. ultralydstest (UT), Charpy slagtest, hårdhedstest og tredjepartsinspektion af SGS, BV eller TÜV kan øge de endelige indkøbsomkostninger.
Forskellige kvaliteter kan anvendes til forskellige slibende serviceforhold.
| Stålkvalitet | Hårdhed | Anbefalede applikationer |
|---|---|---|
| NM400 | Ca.. 400HB | Dumper karosserier, tragte, transportudstyr |
| NM450 | Ca.. 450HB | Gravemaskineskovle, læssere, minemaskiner |
| NM500 | Ca.. 500HB | Knusere, mineudstyr, tunge slibende serviceforhold |
Selvom NM500 har en højere enhedspris end NM400, giver dens overlegne slidlevetid lavere samlede livscyklusomkostninger under stærkt slibende driftsforhold. Af denne grund vælger et stigende antal slutbrugere NM450 og NM500 som opgraderede materialeløsninger.
NM400 NM450 NM500 Typisk dimensionstolerance
| Punkt | Tolerance |
|---|---|
| Tykkelse | Normalt styret af GB/T 709 eller standarder aftalt af begge parter |
| Tykkelsestolerance (eksempler) | Mindre end eller lig med 8mm: ±0,3~0,5mm; 10–20 mm: ±0,4–0,8 mm; >20mm: ±0,8~1,2mm (Tolerancer varierer mellem forskellige stålværker) |
| Bredde | 0 ~ +10 mm |
| Længde | 0 ~ +20 mm |
| Diagonal afvigelse | Mindre end eller lig med 5 mm (Standard kontrolområde) |
| Fladhed | Overhold relevante standarder eller kontraktlige specifikationer |
| Kanttilstand | Mill Edge / Trimmet Edge |
For applikationer, herunder laser-skårne komponenter, entreprenørmaskiner og mineudstyr, kan der aftales strengere dimensionelle tolerancer på tidspunktet for ordrebekræftelsen, hvis det kræves.
Hvilke tjenester kan GNEE STEEL levere?
Hurtig levering
Almindelige tykkelser og størrelser afNM400, NM450 og NM500er tilgængelige fra lager, hvilket muliggør hurtigere levering og reducerer nedetid for presserende projekter.
| Stålkvalitet | Tykkelse (mm) | Bredde (mm) | Længde (mm) | Leveringsstatus |
|---|---|---|---|---|
| NM400 | 3–100 | 1500 / 2000 / 2200 / 2500 | 3000–12000 | Almindelig lager |
| NM450 | 4–80 | 1500 / 2000 / 2200 / 2500 | 3000–12000 | Almindelig lager |
| NM500 | 6–80 | 1500 / 2000 / 2200 / 2500 | 3000–12000 | Almindelig lager |



Stålpladeskæring, bukning og svejsning
Vores værdi-forædlede behandlingsfunktioner omfatterlaserskæring, plasmaskæring, CNC flammeskæring, bukning, svejsning, boring, affasning og specialfremstilling. Vi leverer klar-til-brug slidstærke-stålkomponenter, der er skræddersyet til dine specifikationer.

Affasning og bearbejdning
Integreretboring, affasning, affasning og bearbejdninggive kunderne mulighed for at modtage fuldt forberedte dele, hvilket reducerer værkstedsarbejde og installationstid.
Kvalitetssikring
Hver forsendelse leveres med komplette inspektionsdokumenter, inklusive Mill Test Certificates (MTC), der sikrer materialekvalitet og fuld sporbarhed.

Emballage og forsendelse
Professionel eksportemballage beskytter stålplader mod korrosion og transportskader og sikrer, at produkter ankommer sikkert til deres destination. Vi støtterFOB-, CFR- og CIF-forsendelsermed fleksible logistikløsninger, der hjælper kunder med at optimere transportomkostninger og leveringsplaner.



Kontakt os nu for at få de seneste priser på NM400, NM450 og NM500.
Ofte stillede spørgsmål:
Q1: Hvad er den største forskel mellem NM400, NM450 og NM500?
A1: Den største forskel mellem NM400, NM450 og NM500 er hårdhedsniveauet. NM400 er nemmere at behandle, NM450 tilbyder en afbalanceret mulighed, og NM500 giver højere slidstyrke ved alvorlig slid.
Q2: Er NM500 bedre end NM400 og NM450?
A2: NM500 har højere hårdhed og bedre slidstyrke, men det er ikke altid bedre. Hvis delen kræver svejsning, bøjning eller højere slagstyrke, kan NM400 eller NM450 være mere egnet.
Q3: Hvad er forskellen mellem NM500, NM550 og NM600?
A3: NM500, NM550 og NM600 er slidstærke stålplader med høj-hårdhed. NM550 og NM600 tilbyder højere slidstyrke, men de er også sværere at skære, svejse og bearbejde.
Q4: Hvordan vælger man slidstærk stålplade til mineudstyr?
A4: Til moderat slitage kan NM400 eller NM450 være nok. For knuserforinger, slisker, tragte og områder med alvorlig slid kan NM500, NM550 eller NM600 overvejes afhængigt af stødbelastningen og udskiftningsomkostningerne.
Q5: Kan NM400 erstatte AR400?
A7: NM400 sammenlignes ofte med AR400 som en 400 HB-klasse slidplade, men de bør ikke betragtes som automatisk identiske. Købere bør kontrollere hårdhed, kemisk sammensætning, tykkelse og MTC-data før udskiftning.





